Ubuntu 20 lokalny [MK, 20/21]
Lekcja 5. Zarządzanie plikami...   Uzyskiwanie pomocy s...
Aliasy

Aliasy

Listę aliasów (czyli skrótów poleceń) wyświetlamy poleceniem alias. Dodawanie nowego aliasu odbywa się według schematu alias nazwa_aliasu="pełne polecenie". Usuwanie aliasu wykonujemy poleceniem unalias nazwa_aliasu.

Należy pamiętać, że tak utworzony alias będzie działał tylko w bieżącej sesji (po wylogowaniu utracimy go). Jeśli chcemy mieć alias na stałe, to należy zapisać go w pliku .bashrc, który znajduje się w katalogu domowym każdego użytkownika. Po edycji tego pliku, należy odszukać w nim inne aliasy i pod nimi dodać swoje. Każdy wiersz w pliku .bashrc, który rozpoczyna się od znaku # jest ignorowany przez powłokę i traktowany jako komentarz. Gdyby zdarzyło się, że popsujemy składnię pliku .bashrc, to nie będziemy mogli korzystać w powłoki bash w terminalu. W celu naprawienia tego pliku, należy skopiować nowy plik .bashrc z katalogu /etc/skel do swojego domowego katalogu.


Definicje

  • Definicja 1.
    Do czego w systemach linuxowych służy polecenie alias? Podaj przynajmniej jeden przykład użycia tego polecenia
  • Aby zobaczyć tą treść musisz być zalogowany

  • Definicja 2.
    Do czego w systemach linuxowych służy polecenie unalias? Podaj przynajmniej jeden przykład użycia tego polecenia
  • Aby zobaczyć tą treść musisz być zalogowany

Zadania

Zadanie 1. #
Utwórz staly alias dla swojego użytkownika w systemie Ubuntu: po wpisaniu aliasu lll ma wykonać się polecenie ls -alFh. Co oznaczają parametry a, l, F i h w tym poleceniu?

Zadanie 2. #
Utwórz stały alias o nazwie pingwp uruchamiający polecenie ping -q -c 1 wp.pl. Co oznaczają parametry q i c w tym poleceniu?

Zadanie 3. #
Utwórz stały alias o nazwie stt, który będzie uruchamiał polecenie systemctl status.

Zadanie 4. #
Utwórz stały alias o nazwie pasjans uruchamiający plik /usr/games/sol.

2020-04-27 10:33:37 2023-12-17 22:11:12


© 2024 Młody Informatyk v. 0.1.7717