Narzędzia diagnostyczne i konfiguracyjne
msinfo32 msconfig regedit dxdiag compmgmt.msc
O wyborze dystrybucji decyduje przeznaczenie systemu oraz preferencje i wiedza osoby zarządzającej systemem. Warto też zwrócić uwagę na wymagania sprzętowe dystrybucji i oprogramowanie jakie będzie używane.
Na dystrybucję składają się następujące elementy: jądro systemu, sterowniki, programy narzędziowe i użytkowe.
Najbardziej popularnymi dystrybucjami są:
Źródła pozyskania dystrybucji darmowych:
ftp://ftp.task.gda.pl/pub/linux/
) lub innego systemu wymiany plików, np. peer-to-peerJądro systemu Linux (ang. Linux kernel) jest wspólnym i jednocześnie najważniejszym składnikiem każdej dystrybucji. Termin „jądro” oznacza niskopoziomowe oprogramowanie systemowe, którego funkcją jest obsługa sprzętu, dysków i systemu plików, wielozadaniowości, równoważenie obciążenia procesora, sieci oraz zabezpieczeń. Jądro nie jest kompletnym systemem operacyjnym. Pełny system zbudowany z użyciem jądra Linux najczęściej nazywany jest systemem operacyjnym Linux. Niektórzy wolą nazywać go GNU/Linux, ponieważ projekt GNU (GNU’s not Unix) stworzył bardzo wiele programów, które zwykle są instalowane wraz z jądrem Linux w ramach konkretnej dystrybucji Linuksa.
Jądro systemu Linux jest wydawane na licencji GPL (General Public License). Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie i sprzedaż oryginalnych bądź zmodyfikowanych kopii jądra, ale wymaga zachowania tej licencji dla kolejnych kopii oraz udostępnienia kodu źródłowego jądra.
Przed instalacją należy przygotować:
Uruchamiamy Rufusa i jako Urządzenie wybieramy pendrive, na którym będziemy instalowali Ubuntu. Rozmiar nośnika: minimum 8 GB. W opcji Wybór bootowania plik ISO z obrazem systemu Ubuntu. Po tej czynności możemy określić rozmiar tzw. persystencji, czyli dodatkowy obszar na pendrivie, z którego możemy korzystać po uruchomieniu systemu Ubuntu.
Jeśli nie będzie nam odpowiadała Nazwa woluminu zaproponowana przez program, to możemy ją zmienić na własną. Pozostałe ustawienia w programie Rufus możemy pozostawić bez zmian. Wybieramy START i czekamy na zakończenie procesu instalacji systemu na nośniku USB.
Następnie uruchamiamy komputer wskazując pendrive jako pierwszy nośnik uruchamiający system. Na rożnych komputerach może to odbywać się w inny sposób. Jeżeli komputer ma zapisane w BIOS-ie, że powinien uruchomić system z nośnika USB w pierwszej kolejności, to nie musimy robić nic – Ubuntu uruchomi się samo. W innych przepadkach należy, w trakcie uruchamiania systemu, wyświetlić menu opcji bootowania systemu. Mogą to być klawisze F9 lub F11 lub inne w zależności od rodzaju komputera.
Jeżeli na danym sprzęcie nie można wyświetlić menu bootowania, to pozostaje nam tylko wejść do ustawień BIOS-u i tam wybrać nośnik USB jako pierwszą opcję ładowania systemu.
Po załadowaniu się Ubuntu z pendrive'a wyświetli się okno wyboru kolejnego kroku: Try Ubuntu i Install Ubuntu. Jeżeli wybierzemy pierwszą z nich (Wypróbuj Ubuntu, to zostanie uruchomiony system w trybie live, tzn. bez zapisywania zmian w systemie. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujemy Ubuntu na krótki czas, np. do sprawdzenia czegoś. Natomiast jeżeli chcemy posiadać system na USB i korzystać z niego tak jakby był zainstalowany na dysku twardym, to wybieramy Zainstaluj Ubuntu.
Nazwa: dowolna Typ: Linux Wersja: Ubuntu (64-bit) Rozmiar RAM: 4096 MB Wirtualny dysk twardy (VDI) o rozmiarze 25 GB (rozmiar dynamicznie przydzielany)
2018-09-22 22:28:25 2021-09-24 23:00:29
msinfo32 msconfig regedit dxdiag compmgmt.msc
Ze strony ubuntu.com/download/server pobierz obraz systemu Ubuntu Server 22.04 LTS W programie VirtualBox dodaj nową wirtualną maszynę: nazwa dowolna, typ Linux, wersja Ubuntu (64-bit). Rozmiar
Konwersja na typ całkowity Jeżeli w kodzie, który piszemy, zajdzie konieczność zamiany zmiennej typu np. string na liczbę całkowitą, to możemy do tego użyć funkcji int(). Przyjmuje ona j
Pisanie jakiegokolwiek programu bez używania zmiennych byłoby bardzo trudne. Zmienne służą do przechowywania danych różnego typu: liczb, tekstów, wartości logicznych i innych, o których na r
Podstawowe operatory arytmetyczne w języku Python + – dodawanie - – odejmowanie * – mnożenie / – dzielenie // – dzielenie z zaokrągleniem % – reszta z dzielenia ** – potęg