Windows Server 2016 [MK, 19/20]
Lekcja 1. Konfiguracja systemu...

Instalacja Windows Serwer 2016

Instalacja Windows Server na wirtualnej maszynie

W celu zainstalowania systemu Windows Serwer 2016, wersja 64-ro bitowa jako wirtualna maszyna w programie Oracle VM VirtualBox, należy wykonać następujące kroki:

  1. Pobrać program VirtualBox ze strony www.virtualbox.org i go zainstalować
  2. Wybrać opcję Utwórz nową wirtualną maszynę, nadać jej własną nazwę, wybrać typ systemu jako Microsoft Windows oraz wersję Windows 2016 (64-bit)
  3. Przydzielić systemowi minimum 2 GB pamięci RAM (optymalnie 4 GB)
  4. Utworzyć wirtualny dysk twardy typu VDI (ang. Virtual Disc Image) z dynamicznie przydzielanym rozmiarem, o maksymalnej pojemności 20 GB
  5. Po utworzeniu wirtualnej maszyny, należy ją uruchomić i wskazać plik ISO z obrazem systemu (wybrać z rozwijanej listy obrazy używane wcześniej lub dodać nowy obraz ISO)
  6. W pierwszym kroku instalacji systemu należy wybrać domyślne opcje lokalizacyjne systemu
  7. Następnie wprowadzamy klucz produktu lub wybieramy opcję Nie mam klucza produktu
  8. Wybieramy czy chcemy zainstalować system z graficznym interfejsem czy bez niego
  9. Akceptujemy postanowienia licencyjne
  10. Wybieramy niestandardową instalację i cały obszar dysku przydzielamy na system
  11. Po zakończeniu instalacji ustawiamy hasło dla konta Administratora. Takie nie za trudne, nie za łatwe, np. Admin1. W końcu tego konta będziemy używali tylko na własnym komputerze
  12. W oknie programu VirtualBox wybieramy Urządzenia → Napędy optyczne → Usuń dysk z wirtualnego napędu
  13. Następnie ponownie wybieramy Urządzenia → Zamontuj obraz płyty z dodatkami gościa i przechodzimy kolejne kroki instalacji bez zmieniania domyślnych ustawień. Dodatki gościa (Guest Additions) to oprogramowanie, które polepsza współpracę między systemem lokalnym a wirtualnym.
  14. Restartujemy wirtualny system i logujemy się na konto Administratora

Folder udostępniony

Dużym ułatwieniem w czasie pracy z wirtualną maszyną jest posiadanie wspólnego katalogu, który jest widoczny zarówno w systemie lokalnym jak i wirtualnym. Taki wspólny katalog tworzymy wykonując następujące kroki:

  1. Z menu Urządzenia programu VirtualBox wybierz Napędy optyczne → Usuń dysk z wirtualnego napędu
  2. Następnie z tego samego menu należy wybrać opcję Zamontuj obraz płyty z dodatkami gościa (jeśli instalacja się nie uruchamia, to należy chwilę odczekać i wejść do katalogu Ten komputer i kliknąć dwukrotnie na ikonie napędu CDROM)
  3. Następnie należy przejść wszystkie kroki instalatora klikając Dalej a na końcu zrestartować wirtualny system
  4. Z kolei w lokalnym systemie operacyjnym, np. na pulpicie, utwórz katalog o nazwie zbliżonej do nazwy wirtualnego systemu operacyjnego, z którym ma być współdzielony, np. ws2016
  5. Z menu Urządzenia programu VirtualBox wybierz opcję Udostępniane foldery → Ustawienia udostępnianych folderów
  6. Dodaj nowy folder, podaj ścieżkę do katalogu utworzonego w punkcie 3. oraz zaznacz opcje: Automatyczne montowanie i Ustaw na stałe
  7. Z menu Urządzenia wybierz opcję Sieć → Ustawienia sieciowe i przełącz tryb pracy karty sieciowej na mostkowy (bridged)
  8. Ostatnim krokiem jest dodanie w wirtualnym systemie dysku sieciowego, którym będzie katalog utworzony w punkcie 3. Robimy to poleceniem net use x: \\vboxsrv\ws2016, które wpisujemy w konsoli CMD

Przeniesienie systemu Windows Server na pamięć USB

Jeśli potrzebujemy przygotować bootowalny napęd USB z systemem Windows Server 2016, to w pierwszej kolejności należy zainstalować Windows Server na wirtualnej maszynie, później utworzyć folder współdzielony a następnie wykonać poniższe kroki.

  1. Zalogować się do systemu Windows Server, pobrać i zainstalować program DataNumen Disk Image służący do tworzenia obrazu partycji lub całego dysku
  2. Przed wykonaniem obrazu systemu Windows Server warto zainstalować na nim wszystkie aktualizacje (po przeniesieniu na USB, nie będziemy już otrzymywać komunikatów o możliwości ich zainstalowania)
  3. Uruchamiamy program DataNumen Disk Image i ustawiamy w nim tylko dwie opcje: z czego ma być wykonany obraz (partycja C lub cały wirtualny dysk) oraz miejsce gdzie będzie zapisany obraz (musimy go zapisać w folderze udostępnionym, czyli w lokalnym systemie, np. jako X:\ws2016_disc_image.img)
  4. Wielkość pliku obrazu zależy od tego ile miejsca przydzieliliśmy na wirtualny system podczas jego instalacji (jeśli 20 GB, to obraz będzie miał również około 20 GB)
  5. Czas wykonania obrazu wirtualnego systemu powinien wynosić ok. 20 minut (przy założeniu, że wielkość partycji lub dysku wynosi 20 GB)
  6. Po zakończeniu klonowania wirtualnego systemu, przechodzimy do lokalnego systemu i pobieramy a następnie instalujemy w nim program Rufus, którym nagramy obraz systemu na pendrive
  7. Oczywiście pojemność pendrive'a powinna być większa niż rozmiar obrazu (najlepiej 32 GB)
  8. Po uruchomieniu programu Rufus wskazujemy na jakie urządzenie ma być zainstalowany obraz i gdzie ten obraz się znajduje
  9. Czas tworzenia bootowalnego napędu USB zależy od wielkości obrazu i rodzaju użytego pendrive'a, ale dla obrazu o wielkości 20 GB nie powinien być dłuższy niż 45 minut. W przypadku, kiedy ten proces będzie się przedłużał, należy go zatrzymać i zacząć od nowa lub, w ostateczności, użyć innego pendrive'a

Instalacja z wykorzystaniem funkcji Windows To Go

Systemy Windows 8 oraz 10 mogą zostać zainstalowane w przenośnej pamięci USB dzięki funkcji Windows To Go. Można skorzystać z tej funkcji również przy instalacji systemu Windows Server, chociaż nie ma gwarancji, że taka instalacja się powiedzie. Ważne jest również, aby do instalacji w tym trybie wybrać pendrive o odpowiednich parametrach: interfejs USB w wersji minimum 3.0 i pojemność pamięci minimum 32 GB.

Mając plik ISO z instalatorem systemu oraz odpowiedni pendrive uruchamiamy program Rufus i wskazujemy Urządzenie, na którym będzie zainstalowany system, potem Wybór bootowania, a więc plik ISO instalatora systemu, natomiast Opcje obrazu ustawiamy na wartość Windows To Go. Schemat partycjonowania pozostawiamy na wartości GPT a Docelowy system pozostawiamy jako UEFI (bez CSM). Możemy zmienić Nazwę woluminu na taką, która bardziej kojarzy się z systemem Windows Server 2016. Następnie rozpoczynamy instalację systemu na nośniku USB klikając START.

Wybierając wersję systemu zaznaczamy opcję Standard (środowisko pulpitu), dzięki czemu będziemy mogli korzystać z pełnego graficznego interfejsu a nie tylko z konsoli tekstowej i programu Notatnik. W kolejnym kroku potwierdzamy, że chcemy instalować system na niekompatybilnym nośniku oraz, że zgadzamy się na usunięcie wszystkich danych z nośnika USB. Jeśli proces instalacji systemu powiedzie się, to możemy zrestartować komputer, następnie wejść w menu bootowania i wskazać nasz nasz pendrive jako pierwsze urządzenie do rozruchu. Po pierwszym uruchomieniu systemu zostaną w nim zainstalowane sterowniki sprzętu i może to skutkować restartem.


2019-02-28 13:32:26 2021-02-22 11:31:06


© 2024 Młody Informatyk v. 0.1.7717