Windows 10 [MK, 20/21]
Lekcja 19. Konfiguracja firewal...  
Windows PowerShell

Windows PowerShell

Interpreter poleceń Windows PowerShell wchodzi w skład Windows Management Framework, większego pakietu narzędzi i bibliotek do zarządzania systemem Windows i aplikacjami. Oprócz interpretera w pakiecie znajdziemy Windows Remote Management (WinRM) oraz zestaw protokołów i rozszerzeń Windows Management Instrumentation (WMI).

Komendy w środowisku PowerShell nazywane są cmdletami (ang. cmdlets). Ich nazwy są tworzone na zasadzie Czasownik-Rzeczownik, np. Get-ChildItem, dzięki czemu łatwiej zapamiętać za co dana komenda odpowiada. Cmdlety zwracają rezultaty w postaci obiektów lub ich zbiorów (np. w postaci tablic) i mogą również odbierać dane wejściowe w tej formie. Listę wszystkich cmdletów otrzymamy wpisując polecenie Get-Command. Listę tą możemy przefiltrować na kilka sposobów: Get-Command -verb get, Get-Command -verb start, Get-Command -noun service.

Jeśli w konsoli PowerShell brakuje jakiegoś polecenia, to możemy je pobrać komendą Import-Module.

Podobnie jak w systemie Linux, cmdlety można ze sobą łączyć w tzw. potoki (ang. pipeline) za pomocą znaku pionowej kreski |. Łączenie polega na tym, że dane wyjściowe jednego polecenia są uwzględnione, lub będą działać jako wejście do innego polecenia. Przykładowo, rezultat polecenia Get-Service można przekazać za pomocą potoku do Where-Object w celu odfiltrowania każdego działającego procesu, a następnie do komendy Select-Object, aby wyświetlić tylko nazwy tych procesów.

Get-Service | Where-Object {$_.Status -eq “Running”} | Select-Object Name

Dokumentację o każdym poleceniu w interpreterze PowerShell możemy uzyskać po wpisaniu komendy Get-Help –Name cmdlet_name, gdzie cmdlet_name to nazwa polecenia, z którym chcemy się bliżej zapoznać i je polubić. Po dodaniu parametru -Online, zostaniemy przeniesieni do zasobów strony internetowej MSDN. Z kolei cmdlet Get-Member pozwala wyświetlić właściwości oraz metody obiektów, a więc również innych cmdletów, np Get-Date | Get-Member.

Aliasy są alternatywnymi, skróconymi nazwami dla komend interpretera PowerShell. Listę już zdefiniowanych aliasów możemy wyświetlić za pomocą cmdletu Get-Alias. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby administrator systemu utworzył swój własny alias, np. New-Alias show Get-ChildItem.


Zadania

Zadanie 1. #

Korzystając z interpretera PowerShell wykonaj poniższe polecenia:

  1. Za pomocą komendy New-Item utwórz plik c:\ps.txt
  2. Użyj komendy Out-File, aby zapisać do pliku c:/ps.txt wynik działania polecenia Get-ComputerInfo -Property "windows*"
  3. Za pomocą cmdletu Start-Process, otwórz w Notatniku plik c:/ps.txt, dodaj na końcu nową linię z bieżącą datą
  4. Zapisz i zamknij plik c:\ps.txt
  5. Wyświetl w konsoli plik c:\ps.txt

Zadanie 2. #
  1. Zapoznaj się ze składnią i parametrami komendy Invoke-WebRequest, korzystając z cmdletu Get-Help. Następnie użyj Invoke-WebRequest do pobrania zasobu sieciowego spod adresu https://dev.w3.org/SVG/tools/svgweb/samples/svg-files/ i wyświetlenia go w konsoli.
  2. Zapisz obiekt zwracany przez komendę Invoke-WebRequest -Uri "https://dev.w3.org/SVG/tools/svgweb/samples/svg-files/" pod zmienną $R, a następnie wyświetl jego właściwości: StatusCode, Forms, Links.Href, Images
  3. Ze strony https://dev.w3.org/SVG/tools/svgweb/samples/svg-files/ pobierz plik car.svg i zapisz go do lokalizacji c:\w3svg\car.svg
  4. W katalogu c:\w3svg utwórz plik tekstowy filelist.csv zawierający kilka linijek według schematu:
    https://dev.w3.org/SVG/tools/svgweb/samples/svg-files/tiger.svg, c:\w3svg\tiger.svg
    https://dev.w3.org/SVG/tools/svgweb/samples/svg-files/gallardo.svg, c:\w3svg\gallardo.svg
  5. Użyj komend Import-CSV i Start-BitsTransfer w celu pobrania obrazów zapisanych w pliku c:\w3svg\filelist.csv

Zadanie 3. #
  1. Utwórz katalog c:\pakunek a w nim 10 plików tekstowych z dowolną zawartością. Zarówno katalog jak i pliki możesz utworzyć w windowsowym Menadżerze okien lub w konsoli PowerShell
  2. Spakuj cały katalog c:\pakunek do archiwum ZIP używając do tego komendy Compress-Archive
  3. Zmień nazwę pliku pakunek.zip na wyodrebnij.zip używając do tego komendy Rename-Item
  4. Skorzystaj z komendy Expand-Archive i rozpakuj archiwum wyodrebnij.zip do folderu C:\wypakowane
  5. Usuń plik wyodrebnij.zip za pomocą komendy Remove-Item

Zadanie 4. #
  1. Pobierz ze strony https://www.robvanderwoude.com/powershellexamples.php 3 spakowane skrypty: BIOS, Ping, ShowCpuH. Przy pobraniu skryptów skorzystaj z komendy Start-BitsTransfer.
  2. Sprawdź sumy kontrole wszystkich pobranych plików poleceniem Get-FileHash

Zadanie 5. #
Snake.ps1

2019-04-09 11:12:09 2022-05-26 23:31:50


© 2024 Młody Informatyk v. 0.1.7717