PHP [MK, 20/21]
Lekcja 7. Instrukcje warunkowe   Zmienne, funkcje tek...

Pętle

Składnia pętli for

for (inicjuj licznik; testuj licznik; zmień licznik) 
{
  polecenia języka PHP, które się wykonają w każdej iteracji
}

Składnia pętli foreach

foreach (zbiór elementów as element zbioru) 
{
  polecenia PHP, które się wykonają tyle razy ile będzie elementów zbioru
}

Składnia pętli while

while (warunek) 
{
  polecenia PHP, które będą się wykonywały dopóki warunek będzie prawdziwy
}

Składnia pętli do while

do {
  polecenia PHP, które będą się wykonywały dopóki warunek będzie prawdziwy
} while (warunek);

Zadania

Zadanie 1. #
Utwórz plik sto_elementow_listy.php zawierający poprawną składnię HTML oraz kod PHP. Stosując pętlę for zapisz w języku PHP kod, który wygeneruje 100 elementów listy uporządkowanej. Elementy listy powinny mieć lewy margines o szerokości 40 pikseli, być numerowane wielkimi, rzymskimi liczbami i powinny zawierać tekst: To jest n. element listy, gdzie n oznacza wartość licznika pętli (liczba od 1 do 100).

Zadanie 2. #
Zapoznaj się z dokumentacją wbudowanej funkcji PHP o nazwie str_split. Następnie utwórz plik witaj_swiecie_ja.php zawierający poprawną składnię HTML oraz kod PHP. Użyj funkcji str_split do rozbicia tekstu Kon'nichiwa sekai na pojedyncze znaki. Na koniec użyj instrukcji foreach do wstawienia każdej litery z tego tekstu do osobnej komórki tabeli. Tabela ma mieć jeden wiersz i 17 komórek, każda komórka ma mieć obramowanie o szerokości 3 piksele wykonane linią kropkowaną w kolorze czerwonym oraz margines wewnętrzny ustawiony na 15 pikseli.

Zadanie 3. #
Stosując pętlę while zapisz w pliku wiersze_w_petli_while.php kod, który wygeneruje tabelę języka HTML składającą się z 5 wierszy. Każdy wiersz powinien zawierać jedną komórkę z tekstem: To jest wiersz numer n, gdzie n oznacza wartość licznika pętli (liczba od 1 do 5). Komórki tabelki powinny mieć tło w kolorze lightgray, obramowanie w kolorze gray oraz margines wewnętrzny ustawiony na 10 pikseli.

Zadanie 4. #
Stosując pętlę do while zapisz w języku pliku kolumy_w_petli_do_while.php kod, który wygeneruje tabelę języka HTML składającą się z jednego wiersza zawierającego 5 zwykłych komórek. Każda komórka musi zawierać tekst: To jest kolumna numer n, gdzie n oznacza wartość licznika pętli (liczba od 1 do 5). Komórki tabelki powinny mieć tło w kolorze greenyellow, obramowanie w kolorze green oraz margines wewnętrzny ustawiony na 10 pikseli.

Zadanie 5. #

Za pomocą pętli for w pliku od_-10_do_10.php, wyświetl liczby z przedziału obustronnie domkniętego od –10 do 10. Liczby mają być w jednym akapicie, oddzielone przecinkami, a za ostatnią liczbą ma być kropka.

Dodatkowo zastosuj do tego akapitu następujące style CSS:

  • kolor tekstu: yellowgreen
  • obramowanie górne i dolne podwójną linią o szerokości 10 pikseli w kolorze greenyellow
  • czcionka wielkości 24 piksele
  • margines wewnętrzny, górny i dolny, o szerokości 10 pikseli
  • cień pod tekstem przesunięty w pionie i poziomie o 1 piksel, z promieniem rozmycia 5px i w kolorze forestgreen

Zadanie 6. #
Utwórz plik o nazwie nieparzyste_podzielne_przez_3.php zawierający poprawną składnię HTML oraz kod PHP. Sprawdź w pętli, które liczby z przedziału od 50 do 150 włącznie, są jednocześnie nieparzyste i podzielne przez 3. Wyświetl te liczby w jednym wierszu, umieszczając pomiędzy każdą liczbą znak pionowej kreski |

Zadanie 7. #
Utwórz plik suma_parzystych_dwucyfrowych.php. Korzystając z pętli for wyświetl w jednym akapicie wszystkie liczby dodatnie, parzyste, dwucyfrowe, umieszczając pomiędzy każdą liczbą znak pionowej kreski |. Poniżej dodaj kolejny akapit z tekstem Suma powyższych liczb jest równa x, gdzie x to obliczona suma. W tym zadaniu nie możesz korzystać z kalkulatora!

Zadanie 8. #
Utwórz plik plusy.php a w nim zdefiniuj zmienną $plusy i nadaj jej losową wartość z przedziału obustronnie domkniętego od 0 do 10. Wyświetl wartość zmiennej $plusy w elemencie <blockquote>. Poniżej napisz skrypt, który wypisze odpowiednią liczbę znaków + (plus) w zależności od wartości tej zmiennej:
  • jeżeli $plusy równe 1, to wyświetl: +
  • jeżeli $plusy równe 2, to wyświetl: ++
  • jeżeli $plusy równe 3, to wyświetl: +++
  • jeżeli $plusy równe 4, to wyświetl: ++++
  • jeżeli $plusy równe 5, to wyświetl: +++++
  • jeżeli $plusy równe 6, to wyświetl: ++++++
  • jeżeli $plusy równe 7, to wyświetl: +++++++
  • jeżeli $plusy równe 8, to wyświetl: ++++++++
  • jeżeli $plusy równe 9, to wyświetl: +++++++++
  • jeżeli $plusy mniejsze od 1 lub większe od 9, to wyświetl: Wartość jest poza zakresem <1, 9>
Znaki plus również mają się wyświetlać w elemencie <blockquote>.

Zadanie 9. #
Utwórz plik dni_miesiaca.php. Następnie używając funkcji date() z parametrem t pobierz informację o liczbie dni w bieżącym miesiącu. Potem wyświetl tą liczbę w tytule tabeli HTML, składającej się z siedmiu kolumn. Tabela ta powinna w pierwszym wierszu mieć liczby od 1 do 7, w drugim od 8 do 14, w trzecim od 15 do 21, i tak dalej, aż do ostatniego dnia bieżącego miesiąca. Wszystkie komórki tabeli powinny być tworzone za pomocą jednej pętli for. Komórki powinny mieć obramowanie linią ciągłą o szerokości 2 piksele, w kolorze czarnym oraz margines wewnętrzny o szerokości 20 pikseli. dni_miesiaca.png

Zadanie 10. #
Utwórz plik tabliczka_mnozenia.php z tabelą HTML wygenerowaną za pomocą pętli w języku PHP. Tabela ma wyglądać jak ta poniżej tabliczka mnożenia.png Style zastosowane w tabeli:
  • dla całej tabeli: obramowanie szerokości 1 piksel, linią ciągłą, w kolorze czarnym, czcionka Verdana, rozmiar czcionki large
  • dla komórek nagłówkowych i zwykłych: obramowanie szerokości 1 piksel, linią kreskowaną, w kolorze czarnym, margines wewnętrzny o szerokości 5 pikseli
  • tylko dla komórek nagłówkowych: tło w kolorze burlywood
  • tylko dla komórek zwykłych: tło w kolorze beige, wyśrodkowanie zawartości w pionie i poziomie
  • komórki na przekątnej: tło w kolorze bisque

2022-09-22 12:48:38 2022-12-20 22:29:18


© 2024 Młody Informatyk v. 0.1.7717