PHP [MK, 20/21]
Lekcja 12. Tablice   Formularze – tworzen...

Tablice superglobalne

Tablica $_GET zawiera dane z formularza wysłanego metodą get oraz wartości przesłane w adresie URL.

Tablica $_POST zawiera dane z formularza wysłanego metodą post

Tablica $_SERVER zawiera wiele przydanych informacji o serwerze, kliencie oraz wykonywanym skrypcie.

Tablice superglobalne są tablicami asocjacyjnymi, więc można je wyświetlać w pętli foreach lub za pomogą funkcji print_r.


Zadania

Zadanie 1. #
Utwórz plik superglobals.php a w nim umieść link z tekstem Odnośnik + parametry, odwołujący się do tego samego pliku, w którym jest umieszczony. Link ma zawierać adres URL z parametrami page, table, v oraz wartościami dla tych parametrów: 14, events_taxonomies, NTyBGd6RV20.

Zadanie 2. #
Utwórz plik logowanie.php, a w nim przygotuj (w HTML) formularz składający się z dwóch pól tekstowych (login i hasło) oraz przycisku do wysyłania formularza metodą get. Każdy element formularza musi mieć atrybut name z odpowiednią wartością. Formularz ma być obsługiwany przez tą samą stronę, na której jest umieszczony. Po wypełnieniu i wysłaniu formularza, sprawdź czy w adresie URL znajdują się wartości podane w formularzu. Poniżej formularza umieść kod PHP wyświetlający zawartość tablicy $_GET.

Zadanie 3. #
Utwórz plik email_time.php, a w nim przygotuj (w HTML) formularz składający się z pięciu pól oraz przycisku do wysyłania formularza metodą post. Pierwsze pole ma być typu email, drugie typu date, trzecie typu month, czwarte typu time, a piąte typu week. Każdy element formularza musi mieć atrybut name z odpowiednią wartością. Formularz ma być obsługiwany przez tą samą stronę, na której jest umieszczony. Po wypełnieniu i wysłaniu formularza, sprawdź czy w adresie URL znajdują się wartości podane w formularzu. Poniżej formularza umieść kod PHP wyświetlający zawartość tablicy $_POST.

Zadanie 4. #
Utwórz lik server.php a w nim napisz kod PHP, który wybierze z tablicy $_SERVER następujące klucze:
  1. nazwę komputera
  2. liczbę procesorów logicznych
  3. architekturę procesora
  4. nazwę zalogowanego użytkownika
  5. pełną ścieżkę do aktualnego pliku
  6. nazwę serwera
  7. metodę, jaką zostało obsłużone bieżące żądanie
Wszystkie wartości mają być wyświetlone w HTML-owej liście uporządkowanej według małych liter łacińskiego alfabetu według schematu: nazwa_klucza = wartość_klucza

2023-01-24 23:45:58 2024-03-21 02:31:26


© 2024 Młody Informatyk v. 0.1.7717