Podstawy C++ [MK, 18/19]
Lekcja 7. Pętle w C++   Funkcje w C++

Tablice w C++

Tworzenie jednowymiarowych tablic zmiennych wygląda następująco:
typ_zmiennej nazwa_zmiennej[ liczba_elementow ];
liczba_elementow musi być dodatnią liczbą całkowitą i musi to być wartość określona w momencie pisania kodu. Prawidłowy jest również poniższy zapis:
const int ROZMIAR_TABLICY = 10;
int tablica[ ROZMIAR_TABLICY ];

Dostęp do poszczególnych elementów uzyskujemy poprzez zapis nazwa_tablicy[numer_indeksu] . Pierwszy element tablicy w językach C i C++ zaczyna się zawsze od indeksu 0. Zapis nazwa_tablicy[ 10 ] = 33; będzie oznaczał przypisanie wartości 33 do komórki w tablicy o indeksie 11.

Zastosowanie tablic zmiennych daje nam nie tylko krótszy kod, ale również szybszy dostęp jednocześnie do wielu zmiennych przy użyciu pętli.

#include <iostream>
using namespace std;

int tablica [] = {16, 2, 77, 40, 12071};
int n, suma=0;

int main ()
{
    for ( n=0 ; n<5 ; ++n )
    {
        suma += tablica[n];
    }
    cout << suma;
    return 0;
}
Poniższy program dwukrotnie wykorzystuje pętlę for. Raz do wpisania liczb do tablicy, a potem do wypisania wszystkich liczb z tablicy:
#include <iostream>
using namespace std;

int main()
{
    const int ROZMIAR_TABLICY = 10;
    int n, tab[ROZMIAR_TABLICY];

    cout << "Program tworzacy tablice jednowymiarowa i wypisujacy elementy tej tablicy " << endl;
    cout << "podaj z ilu elementow ma skladac sie tablica (max = " << ROZMIAR_TABLICY << ")" << endl;

    cin >> n;
    cout<<endl;

//tworzenie tablicy
    for (int i=0; i < n ; i++)
    {
        cout << "podaj wartosc elementu tablicy ";
        cin >> tab[i];
    }
    cout<<endl;

    cout << "Oto Twoja tablica: " << endl << endl;

//wypisywanie elementow tablicy
    for (int i=0; i < n ; i++)
    {
        cout << tab[i] <<" ";
    }

    return 0;
}

Zadania

Zadanie 1. #
Zadeklaruj tablicę PARZ[100] o elementach typu int i wpisz do niej 100 kolejnych liczb parzystych zaczynając od zera. Następnie wypisz elementy tej tablicy od tyłu, po 10 w każdym wierszu.

Zadanie 2. #
Napisz program w C++, który wylosuje 1000 liczb całkowitych z zakresu od 0 do 10 włącznie, wpisze te wartości do tablicy a następnie wypisze je na ekran. Po czym zsumuje je i wynik wypisze na ekran. Do generowania liczb losowych, użyj funkcji rand() oraz pamiętaj o dodaniu odpowiednich plików nagłówkowych do programu.

Zadanie 3. #

Napisz program w języku C++ proszący użytkownika o podanie ciągu znaków, następnie ciąg ten ma zostać wpisany do tablicy. Program powinien wyświetlić informację ile znaków zostało wprowadzonych (łącznie ze spacjami). Następnie cały ciąg znaków ma być wypisany na konsoli a każdy znak ma być oddzielony dwukropkami :.

Zadanie 4. #
Napisz program, który wyznaczy dominantę wczytanych liczb. Dominanta to wartość najczęściej występująca w danym zbiorze. Przyjmij, że zbiór wejściowy to liczby naturalne, wprowadzone przez użytkownika, których jest nie więcej niż 1000. Użytkownik sam na początku programu określa ile liczb będzie wprowadzonych. Jeśli dominantą zbioru będzie kilka liczb, to wybieramy najmniejszą z nich. Jeśli zbiór nie ma dominanty, to wyświetl cały zbór liczb i komunikat informujący o braku dominanty.

Zadanie 5. #
Napisz program w języku C++, który utworzy dwuwymiarową tablicę liczb całkowitych, o wymiarach 10x10 liczb. Tablica ma zawierać liczby pseudolosowe z przedziału domkniętego od 100 do 999. Po utworzeniu tablicy program powinien:
  1. Wypisywać wszystkie liczby na konsoli w 10 wierszach i 10 kolumnach
  2. Obliczać ich sumę i różnicę i wypisywać te wartości
  3. Obliczać średnią arytmetyczną wszystkich liczb i również ją wypisać
  4. Tworzyć nową tablicę jednowymiarową zawierającą liczby mniejsze niż 150 i wypisywać zawartość tej tablicy w jednym wierszu oddzielając kolejne liczby średnikiem
  5. Tworzyć nową tablicę jednowymiarową zawierającą liczby mniejsze niż 550 i większe niż 450 i wypisywać zawartość tej tablicy w jednym wierszu oddzielając kolejne liczby średnikiem
  6. Tworzyć nową tablicę jednowymiarową zawierającą liczby większe niż 900 i wypisywać zawartość tej tablicy w jednym wierszu oddzielając kolejne liczby średnikiem

2018-11-13 11:45:11 2020-04-14 23:46:52


© 2024 Młody Informatyk v. 0.1.7717