Posty

MathJax – wzory nie tylko w przeglądarce

Ajdin Administrator, zaktualizowany 17.09.2020 o 02:45

mathjax-logo.png

Bywa, że na stronie internetowej potrzebujemy wyświetlić mniej lub bardziej skomplikowane wzory matematyczne/chemiczne/fizyczne, ogólnie: naukowe. Czysty HTML nie daje na tym polu zbyt wielu możliwości. Tak naprawdę mamy tylko elementy sub i sup pozwalające wyświetlać tekst odpowiednio w dolnym i górnym indeksie bieżącego wiersza. Dodatkowo możemy wykorzystać encje, którymi można zapisać tylko pojedyncze znaki i symbole, typu: ≠, ∜ lub ∰. I to tak naprawę wszystko na co pozwala HTML w kwestii naukowych zapisów. Co prawda jest jeszcze MathML (Mathematical Markup Language – matematyczny język znaczników) korzystający z XML-a do zapisu wzorów, ale po pierwsze nie jest wspierany przez wszystkie przeglądarki, a po drugie zapis prostego wzoru wymaga otwarcia i zamknięcia wielu elementów, przez co zapis staje się rozwlekły i trudny do analizy. Na szczęście z pomocą przychodzi MathJax .

MathJax jest biblioteką w JavaScripcie pozwalającą wyświetlać wzory naukowe. Od tych najprostszych, po najbardziej rozbudowane. Tworzenie skomplikowanych wzorów jest możliwe głównie dzięki językowi TEX, chociaż wzór początkowy może być również zapisany we wspomnianym wcześniej MathML-u lub w AsciiMath. Na przykład wzór pozwalający obliczyć wyróżnik równania kwadratowego zapisany w kodzie strony na 3 sposoby wygląda tak:

  • TEX – x = \frac{-b \pm \sqrt{b^2 - 4ac}}{2a}
  • AsciiMath – x = (-b +- sqrt(b^2 – 4ac))/(2a)
  • MathML –
    <math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML" display="block">
      <mi>x</mi>
      <mo>=</mo>
      <mrow>
        <mfrac>
          <mrow>
            <mo>&#x2212;</mo>
            <mi>b</mi>
            <mo>&#xB1;</mo>
            <msqrt>
              <msup>
                <mi>b</mi>
                <mn>2</mn>
              </msup>
              <mo>&#x2212;</mo>
              <mn>4</mn>
              <mi>a</mi>
              <mi>c</mi>
            </msqrt>
          </mrow>
          <mrow>
            <mn>2</mn>
            <mi>a</mi>
          </mrow>
        </mfrac>
      </mrow>
    </math>
    

MathJax na podstawie jednego z powyższych zapisów tworzy odpowiednik wzoru w jednej z trzech postaci "przyjaznych" dla czytelnika: HTML i CSS, obrazek SVG lub MathML. Wybór zarówno formatu wejściowego jak i wyjściowego wzoru zależy oczywiście od twórcy strony gdzie biblioteka MathJax będzie używana. Jednak chyba najlepszym wyborem jest format wejściowy TEX i plik SVG jako efekt końcowy. Dzięki temu wzory będą mogły być skalowane i dobrze widoczne zarówno na małych jak i dużych ekranach. Wzory generowane w MathJax będą również prawidłowo odczytywane w czytnikach. A dzięki rozbudowanemu API, biblioteka może być używana nie tylko w aplikacjach webowych.



© 2025 Młody Informatyk v. 0.1.7717