Podstawy C++ [MK, 18/19]
Lekcja 2. Obowiązkowe i opcjon...

Przygotowanie środowiska do kompilacji i uruchamiania programów

Jedynymi elementami potrzebnymi do napisania i uruchomienia programu w języku C++ jest edytor tekstu i kompilator.

Kompilatory zamieniają kod źródłowy na plik wykonywalny. Kompilatory języka C++ dostępne są zarówno dla systemów z rodziny Windows, Linux oraz Mac OS.

Innym rodzajem narzędzia ułatwiającego tworzenie programów w języku C++ są zintegrowane środowiska uruchomieniowe (IDEIntegrated Development Environment). Pozwalają one nie tylko na pisanie i kompilację kodu, ale również na testowanie gotowych programów, tworzenie zasobów programu (grafik, raportów) lub tworzenie i zarządzanie bazą danych.

Jednym z wielu popularnych IDE dla programów pisanych w C++ jest Code::Blocks. W systemie Windows najwygodniej zainstalować go razem z kompilatorem GNU GCC Compiler. W celu sprawdzenia czy faktycznie Code::Blocks będzie współpracował z kompilatorem należy wykonać następujące roki. Wejść w menu Settings → Compiler → Toolchain executables. Jeśli kompilator jest instalowany, to ścieżka do niego powinna znajdować się w polu Compiler's instalation directory, natomiast poniżej powinny znajdować się nazwy programów używanych do kompilacji, linkowania i tworzenia programów. Przykładowy widok okna ustawień kompilatora w programie Code::Blocks:

codeblocks compiler settings.png

W celu utworzenia nowego pliku z kodem z języku C++, klikamy w programie Code::Blocks menu File → New → Empty file. Po zapisaniu kodu w pliku z rozszerzeniem cpp, kompilujemy go i uruchamiamy klawiszem funkcyjnym F9. Jeśli chcemy sformatować kod, dodając do niego wcięcia i wyrównania tekstu, to należy wybrać z menu podręcznego opcję Format use AStyle.

Programy w C++ można również pisać i uruchamiać w systemach z rodziny Linux i Mac OS. Co ciekawe raz napisany program (kod źródłowy) może być przenoszony pomiędzy różnymi systemami. Kod napisany w systemie Windows może być przeniesiony np. na system Linux i tam, po skompilowaniu, zostać uruchomiony. Do edycji kodu źródłowego najlepiej użyć ulubionego edytora tekstu w systemie , w którym się pracuje. Dla systemu Linux Ubuntu mogą to być edytory nano lub vi. Z kolei do instalacji kompilatora należy użyć komendy sudo apt-get install g++ lub razem z pakietem build-essential, który wraz z kompilatorem g++ zainstaluje w systemie również dodatkowe biblioteki. W tym drugim przypadku należy użyć polecenia: sudo apt-get install build-essential. Polecenie w systemie Ubuntu, które pozwala skompilować przykładowy plik swap.cpp zawierający kod w języku C++ powinno mieć postać: g++ swap.cpp -o swap. Uruchomienie skompilowanego programu odbywa się poprzez polecenie ./swap.

Przykładowy program w języku C++

// Dołączenie pliku nagłówkowego
#include <iostream>

// Dołączenie przestrzeni nazw std do głównej
using namespace std;

// Definicja głównej funkcji o nazwie main
int main()
{
    // Wyświetlenie napisu "Hello world" na standardowe wyjście. \n oznacza przejście do nowej linii
    cout << "Hello world\n";

    // Deklaracja dwóch zmiennych typu całkowego. Zmienna x otrzymuje wartość początkową równą 5
    int x = 5, y;

    // Wyświetlenie prośby o wprowadzenie do programu liczby całkowitej
    cout << "Podaj dowolną liczbę całkowitą\n";

    // Przypisanie do zmiennej y wartości wprowadzonej przez użytkownika
    cin >> y;

    // Wyświetlenie zmiennych x i y na standardowe wyjście
    cout << "x = " << x << ", y = " << y;

    // Zakończenie funkcji ze zwróceniem wartości 0
    return 0;
}

Zadania

Zadanie 1. #
Napisz program w języku C++, który pobierze od użytkownika dwie liczby całkowite i wypisze ich sumę, różnicę, iloczyn, iloraz całkowity i resztę z dzielenia.

Zadanie 2. #
Napisz program w języku C++, który będzie prosił o podanie długości boku kwadratu jako dodatniej liczby całkowitej, a następnie obliczy i wyświetli obwód i pole kwadratu.

Zadanie 3. #
Napisz program w języku C++, który będzie prosił o podanie długości podstawy i wysokości trójkąta, a następnie obliczy i wyświetli pole trójkąta.

2019-11-12 21:04:19 2019-11-18 13:12:43


© 2024 Młody Informatyk v. 0.1.7717